Zdravé prostředí a životní styl

ecocapsule

Energeticky nezávislý domek Ecocapsule jde do výroby. Navrhli ho slovenští architekti.

Solární panely a větrná turbína umožňují rozložit mobilní obydlí kdekoliv. Připojení do elektrické sítě ani k vodovodu nepotřebuje.

Tobolka, která je plně mobilní a energeticky nezávislá, se zrodila jako nápad dvojice slovenských architektů, Tomáše Žáčka a Soně Pohlové. Nápad, který před dvěma lety obletěl několik světových médií, však jako senzace neskončil. Díky stovkám záloh a prvním uhrazeným zálohám Ecocapsule směřuje do výroby.

“Nebyli jsme připraveni na takovou reakci. Začali jsme v malém, ale nyní musíme náš model přehodnotit,” řekl Žáček pro CNN. Dvojice architektů založila firmu Ecocapsule v červnu 2015.

Energii dodává větrná turbína a solární panely

ecocapsule_vnitrekVeškerou energii, kterou miniaturní domeček potřebuje pro své fungování, Ecocapsule získává z obnovitelných zdrojů. Spoléhá se přitom na 4,5 metrovou větrnou turbínu s instalovaným výkonem 750W a 600 wattové solární panely na své střeše. Smart Home System přitom podle předpovědi počasí předem vyhodnocuje, kolik energie větrná turbína a solární panely vyprodukují.

Vyprodukovaná energie se v Ecocapsuli skladuje v baterii s kapacitou 10 kW, díky níž by domek neměl zůstat bez proudu, ani pokud produkci energie z OZE nebude přát počasí. “V případě dostupnosti sítí se baterie dají dobít jednoduše – Ecocapsule má integrovanou kabelovou přípojku na 220V,” řekl pro Energie-portal.sk ředitel komunikace Ecocapsule, Matej Gyárfáš.

“Momentálně intenzivně spolupracujeme s několika společnostmi na sběru a zpracování dat, potřebných k vyhodnocení jednotlivých lokalit a časových období roku, abychom spolehlivě uměli predikovat nároky Ecocapsule na jednotlivé zdroje energie. Komplexní informace budeme mít k dispozici během léta tohoto roku,” upřesnil Gyárfáš.

Jména dodavatelů solárních panelů, větrných turbín a baterií však kvůli smluvní mlčenlivosti prozradit nemohl. “Tyto informace budeme moci zveřejnit nejdříve v červnu tohoto roku,” uvedl Gyárfáš.

Kapsuli nabízejí za 80 000 eur