Co se děje Moderní doprava a chytrá energetika

kolo_7

Společnost Linde představila kolo na vodíkový pohon

Linde Gas a.s. dnes na pražském Dětském ostrově představila kolo na vodíkový pohon. Na trh tak pomalu přichází další alternativa ekologické dopravy ve městech. Pedeleky (pedelec – pedal electric vehicle, tedy elektrické vozidlo s pedály) a elektrokola (e-bike) získávají stále více na atraktivitě. Odstraňují problémy s dopravními zácpami a umožňují cyklistům absolvovat delší vzdálenosti i s lehkostí zvládat stoupání. Kola tak umožňují absolvovat ranní cestu do práce prakticky bez sebemenší námahy a potu, klidně i v sukni a lodičkách či obleku.

Jen v rámci EU prodej pedeleků a elektrokol za posledních devět let vzrostl více než desetinásobně. Hlavní výhodou vodíkových kol je malá uhlíková stopa a žádné emise. Mnoho elektrokol používá k pohonu baterie s olovem a kyselinou nebo lithio-ionové, což vyžaduje pravidelné dobíjení a omezuje dojezd. Vodík poskytuje elektrokolům možnost jezdit zeleně a na delší vzdálenost.

Co se týče budoucího vývoje, nelze říci, zda budou populárnější spíše elektrokola či kola na vodík. Vodík je praktický v tom, že je nositelem energie a je uskladnitelný, umožňuje tak rychlé dobíjení. V tom je oproti elektrické energii ve výhodě,“ vysvětlil Zbyněk Brada, vedoucí marketingové komunikace Linde Gas a.s.

Vodík je především čisté palivo – při jeho proměně v palivovém článku se uvolňuje pouze vodní pára. Může být generován například při elektrolýze vody. Pokud se při elektrolýze využívá obnovitelný zdroj, pak je uhlíkově neutrální. To znamená, že vodík nepřispívá ke změnám klimatu. V neposlední řadě je vodík v přírodě nejčastěji se vyskytujícím prvkem, což znamená, že, na rozdíl od fosilních paliv, jeho zásoby se nikdy nevyčerpají, takže není třeba se obávat o přírodní zdroje Země.